Historie oddílu

 

Historie volejbalu V Letovicích

 

Vzestup a pád


Letovice - 1940Vznik volejbalu v Letovicích spadá až do roku 1927, což z něj činí nejstarší sport provozovaný v tomto městě. Vrchol přichází v letech 1940 až 1945, kdy se do Letovic přesunul výborný hráč Mojmír Valenta, který volejbal pozvednul na vysokou úroveň. V tomto období družstvo Letovic vyhrávalo župní a krajské přebory a kvalifikovalo se i do přeboru ČOS. O Valentových kvalitách vypovídá mnohé i fakt, že se po odchodu z Letovic do Sokola Židenice stal i hráčem národního družstva ČSR. S jeho odchodem však na druhé straně pohasínala také sláva letovického volejbalu a dokonce dochází k desetiletému přerušení organizovaného volejbalu. V těchto letech se hrálo pouze rekreačně.

Začíná nová éra


Letovice - mužiOd roku 1955 a příchodu ing. Oldřicha Hokla do Letovic začíná nová éra volejbalu v Letovicích. Hrají se organizované soutěže v rámci okresu Boskovice. Po vytvoření nového okresu Blansko bylo družstvo zařazeno do OP II. třídy, kterou vyhrálo, a stalo se předním družstvem okresu. Postupně se zvyšuje zájem o volejbal, pořádají se jak mezipodnikové turnaje neregistrovaných hráčů, tak i turnaje registrovaných s účastí družstev okresu a kraje. V roce 1963 zvítězilo družstvo mužů v okresním přeboru a začalo se střídavými úspěchy hrát KP II. třídy. Tentýž rok byla založena i dvě družstva žen a družstva dorostenců a dorostenek, která vedli nově vyškolení trenéři Brtnický B., Hejl J. a Nečas K., což přispělo k dalšímu zvýšení úrovně.

Letovické snažení se dočkalo ovoce v roce 1969 postupem do KP I. třídy, kde toto družstvo patřilo ke špičce Jihomoravského kraje. Dokladem dobré výkonnosti bylo i pověření doplnit několika hráči z družstev kraje reprezentaci Jihomoravského kraje v družební oblasti Voroněž.

Nová hala, další vzestup


Letovice 2009Po dobudování nové sportovní haly v roce 1980 dochází k dalšímu zvýšení úrovně volejbalu, což se projevilo postupem do II. NL a v roce 1993 jednoročním působením v I. NL Po sestupu zpět do II. NL se družstvo mužů každoročně snaží o postup o soutěž výš, ale i přes vítězství ve II. NL v letech 2002 a 2003 se nepodařilo prokousat skrz povinnou kvalifikaci.

V moderní éře úspěšně působí i družstva žáků, dorostenců a dorostenek. Velkými osobnostmi v tomto období jsou tito funkcionáři, trenéři a hráči: Štesl V., Vacula M., Nečas K., Svoboda Dr., Hejl J., Hél Vl., Matoušek P., Tajovský Vl., Vykydal Z., Reitschmied Fr. a M., Stejskal Vl., Diviš R., bratři Rašovští, Šteslové a Zoubkové, Podsedník L., Janků L., Boháč M., Provazník D., Šmídl R., Řezníček M. a Veselý D.

Oddíl volejbalu uspořádal i turnaje o přeborníky republiky v mládežnických kategoriích a v Letovicích bylo sehráno rovněž několik mezinárodních utkání žen. Již tradičně se pořádají turnaje mužů o poháry letovických podniků. Raritou tohoto oddílu je, že za něj hrají převážně jen vlastní odchovanci.

V současné době má oddíl volejbalu osm družstev všech kategorií, hrajících krajské a republikové soutěže, o které pečuje deset trenérů a osm členů výboru ve složení: Stejskal Vl., Reitschmied F., Matoušek P., Reitschmied M., Hél Vl., Vykydal Zd., Nečas K. a Provazník D.

Jako největší oddíl TJ Sokol má 140 členů, z toho 97 mládeže, která by měla být zárukou další dobré činnosti.


Zdroj: Časopis Volejbal
Číslo: 2
Rok: 2004
Měsíc: ProsinecVíce zde: https://volejball-letovice.webnode.cz/news/informace-pro-navstevniky/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: https://www.webnode.cz

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.